Öğretmeyen Öğretmen

Eğitim, anne karnında başlayıp son nefese kadar devam eden kasıtlı bir süreçtir. Eğitim, ilk başta bireyleri sonra da bireyle beraber toplumu şekillendiren bir rehabilitasyon aktivitesi. Eğitim bir toplumun gerek iktisadi gerek sosyal gerekse de kültürel anlamda çağdaşlığa ulaşmasını sağlayan güçtür. Bu güçle dinamik ve sağlıklı bir toplum olan milletler refah içinde yaşarlar.

Her yaş seviyesinde eğitimde ciddi rol oynayan öğretmenin devam niteliği bu süreçte elbette ki önemli etkileri ve sonuçları olacaktır. Eğitimde hayati bir rol üstlenen öğretmenin verdiği eğitim devamının gerekliliği her zaman tartışma konusu olmuştur.

Ağrı’nın eğitimde en büyük sorunlarından bir tanesi hiç şüphesiz sözünü ettiğimiz “devam” sorunu. Takribi olarak Ağrı’da şu anda yaklaşık 8.095 öğretmen var. Her yıl ortalama 2 bin öğretmen bu ile atanıyor. Buna karşılık en az bu kadar öğretmende tayin isteyip gidiyor.

Her yıl yaşanan bu öğretmen sirkülasyonuna maruz kalan öğrencilerin mevcut sıkıntılarına birde öğretmenin tayin sorunu katılıyor. İlimizin öğrenci sayısı net olmamakla beraber 166 bin 315 civarı. Bu anlattıklarımız aslında şu anlama geliyor. Öğrencilerin üçte birinin her yıl öğretmeni değişiyor ve bu değişmenin verdiği sıkıntılar her yıl tekrarlanıyor.

Ağrı’da sokaktan geçen bir öğrenciye “kaç öğretmen değiştirdin” sorusunu sorduğunuz zaman bunun cevabını 2 ya da 3 kişi olarak alırsınız zaten. Eğitim öğretimin devamlılığını sağlayacak olan öğretmenin devam sorunsalı gittikçe derin yaralar açarken, Ağrı’da eğitimin kalitesini tartışmak gereksiz olacaktır.

İbrahim Uzun

Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica