‘Kazanırsa’ HDP’yi Kapatacakmış

100 bin imzayı kıl payı tamamlayarak cumhurbaşkanı adayı olan Perinçek, seçilmesi halinde HDP’nin kapatılması için dava açacağını söyledi.

AKP’lilerin desteği ile 100 bir imzaya son günde ulaşıp Cumhurbaşkanı adayı olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perincek seçilmesi durumnda HDP’nin kapatılması için dava açacağını söyledi.

cnnturk.com’da yer alan yer alan habere göre, Taksim Gönen Hotel’de basın toplantısı düzenleyen Doğu Perinçek, “HDP’yi PKK’ya bağlı olmakla” suçladı. Perinçek, “Selahattin Demirtaş başta olmak üzere yöneticilerinin ve örgütlerinin bu gerçeği ortaya koyan sayısız açıklamaları yanında faaliyetleri bu konuda kesin kanıt değerindedir. Bugün Türkiye’de hukuk varsa, Anayasa’nın 68. Maddesi ve Siyasî Partiler Kanunu’nun 81, 82 ve 83 maddesi uyarınca, HDP’nin kapatılması gerekir. Hukuka bağlılığın ve hukuk devletinin gereği budur. Cumhurbaşkanlığı seçilince, Siyasî Partiler Kanunu’nun 100. Maddesinin (b) fıkrası uyarınca, Bakanlar Kurulu Kararıyla ve Adalet Bakanlığı istemiyle Yargıtay Başsavcılığına başvuruda bulunacak ve HDP’nin kapatılması için dava açılmasını talep edeceğiz. Bu konudaki talepnamemiz hazırdır” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica